Lista aktualności Lista aktualności

ROŚLINY CHRONIONE NA TERENIE BORÓW TUCHOLSKICH – szkolenie w terenie

Wydawać by się mogło, że na terenie monolitycznych borów sosnowych flora nie wyróżnia niczym wyjątkowym i nie obfituje w nadmiar roślin chronionych. Nasze wątpliwości na ten temat rozwiała Pani Magdalena Kochanowska pracownik Parku Narodowego Bory Tucholskie, która na szkoleniu na terenie parku na niewielkiej powierzchni pokazała nam całe bogactwo występujących tu roślin chronionych. Aby sprawnie przemieścić się od stanowiska do stanowiska i zobaczyć jak najwięcej skorzystaliśmy z rowerów, które wypożyczyć można w parku.

Na terenie PN Bory Tucholskie występuje znaczna ilość gatunków unikatowych w skali kraju np. bagno zwyczajne czy zimoziół północny, podejźrzon księżycowy, lobelia jeziorna czy poryblin jeziorny.

Widzieliśmy również szereg storczyków np. kruszczyka rdzawoczerwonego, tajężę jednostronną czy kruszczyka szerokolistnego. Wszystkie rośliny zostały uwiecznione na fotografiach tak, aby mogły posłużyć nowym odkryciom na terenie naszego nadleśnictwa, czego sobie szczerze życzymy…

Ze szkolenia skorzystali leśniczowie i pracownicy działu technicznego, za rok planujemy powtórkę dla podleśniczych aby wszyscy mogli zobaczyć na żywo bogactwo Borów Tucholskich.