Asset Publisher Asset Publisher

Konkurs Posokowców i Tropowców 2015

Konkurs Posokowców i Tropowców 2015

 

 

            W niedzielę (13.09.2015) o godzinie 8:00 wokół osady leśnej Gaj zabrzmiał sygnał „zbiórka". Ten sygnał zebrał uczestników trzeciego już na naszym terenie Regionalnego Konkursu Posokowców i Tropowców. Na zbiórce stawili się przewodnicy z aż 16 psami różnych ras –  pięć posokowców bawarskich; pięć płochaczy niemieckich; dwa jamniki długowłose miniaturowe; jeden gończy słowacki; jeden jamnik długowłosy króliczy; jeden labrador retriever; jedna łajka zachodniosyberyjska.

Uroczystego otwarcia Regionalnego Konkursu Posokowców i Tropowców dokonał Przewodniczący Komisji Kynologicznej Okręgowej Rady Łowieckiej w Gdańsku Pan Marcin Rutkowski. Przywitano uczestników konkursu oraz przedstawiciela Nadleśnictwa Kaliska Panią Zastępcę Nadleśniczego Małgorzatę Gass-Pięta. Następnie oddano głos Sędziemu Głównemu Pani Annie Jedlińskiej i przedstawiono sędziów w składzie: Tomasz Oset, Grzegorz Błaszczyk, Sylwester Tułodziejski oraz Stanisław Ginter.

            Kolejno przewodnicy losowali numery startowe i przeprowadzono reakcję na strzał dla psów, które wcześniej nie miały zaliczone tej części konkursu. Po krótkiej chwili już menerzy ustawiali się w kolejce na miejsce odłożenia psów. Po zaliczonym odłożeniu przewodnik z psem udawał się na ścieżki tropowe, gdzie czekali sędziowie by ocenić pracę psa na sfarbowanym tropie rannej zwierzyny. Ścieżki tropowe były wykonane z farby dzika i na końcu każdej ścieżki znajdował się dzik. Psy pracowały w różnym tempie i z różnymi efektami. Nie da się ukryć, że praca na ścieżce tropowej dochodzącej do prawie kilometra długości dla posokowców a dla tropowców 600m nie jest zawsze łatwa i efekty są różne. Ogólnie rzecz biorąc wyniki były bardzo zadowalające i satysfakcjonujące zarówno dla właścicieli psów jak i dla samych organizatorów tegorocznego konkursu. Koło godziny piętnastej nastąpiło zakończenie prac komisji sędziowskiej i ogłoszono wyniki.

W klasie posokowców przyznano 2 dyplomy I°; 2 dyplomy III°;  a jeden pies pozostał bez dyplomu.

Lokaty:

  1. Posokowiec bawarski I'M NEPTUN Russet Tails – dyplom I° - 105 pkt.

przewodnik Romana Ryszkowska;

  1. Posokowiec bawarski BAZYL Tropowy Kompan – dyplom I° - 102 pkt.  

przewodnik Patryk Kozak;

  1. Posokowiec bawarski CZAKO z Krainy Tropowców – dyplom III° - 80 pkt.

przewodnik Chojnacki Mariusz.

 

W klasie tropowców przyznano 4 dyplomy I°; 2 dyplomy III°; 1 CPC a 5 psów pozostało bez dyplomów.

Lokaty:

  1. Płochacz niemiecki HUGO z Wdeckiego Parku – dyplom I° - 90 pkt. CPC

przewodnik Krzysztof Patalon;

  1. Gończy słowacki GRAF z Lutomia – dyplom I° - 90 pkt.

przewodnik Maciej Rewers;

  1. Płochacz niemiecki HAPPY z Wdeckiego Parku – dyplom I° - 82 pkt.

przewodnik Przemysław Woźniak.

 

            Wręczenia dyplomów, nagród oraz złożenia gratulacji dokonał Sędzia Główny Pani Anna Jedlińska wraz z Przewodniczącym Komisji Kynologicznej przy ORŁ w Gdańsku Panem Marcinem Rutkowskim. Dodatkowo wyłoniono po naradzie sędziów najlepszego przewodnika psa, którym został Pan Przemysław Woźniak z płochaczem niemieckim. Każdy z uczestników oraz osób zaangażowanych w przygotowanie konkursu otrzymał skromny upominek na pamiątkę tegorocznego konkursu.

            Składamy serdeczne podziękowania wszystkim sędziom, dzięki którym konkurs mógł się odbyć a menerzy mogli wysłuchać profesjonalnych opinii oraz porad dotyczących swoich psów.

Dziękujemy fundatorom nagród oraz upominków, dzięki którym każdy uczestnik będzie mógł mile wspominać spędzone chwile na terenie Nadleśnictwa Kaliska.

Dziękujemy również Kołom Łowieckim: Sokół oraz Cyranka, za pomoc w organizacji konkursu oraz za udostępnienie dzierżawionych obwodów łowieckich do sprawnego przeprowadzenia konkursu.  Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Kolegów z KŁ Knieja, którzy swoim zaangażowaniem sprawili, iż konkursy odbyły się na naprawdę wysokim poziomie. Dziękujemy im za nieopisaną pomoc przy pracach organizacyjnych konkursu, za przygotowanie niesamowicie smacznych ciast oraz za czynny udział w obsłudze konkursu. Imienne podziękowanie kierujemy pod adresem Kolegi Marcina Rutkowskiego oraz Kolegi Macieja Wąs, którzy przyjęli po raz kolejny na swe barki trud organizacyjny konkursu.

Nie możemy zapomnieć oczywiście o ogromnym wkładzie członów Komisji Kynologicznej przy OR PZŁ w Gdańsku, którym należą się szczególne podziękowania a zwłaszcza dla Kolegi Piotra Radomskiego, Koleżanki Małgorzaty Cysewskiej oraz Koleżanki Beaty Zach.

Ponadto kierujemy podziękowania pod adresem sygnalistów, dzięki którym konkurs mógł się cieszyć nieocenioną oprawą sygnałów myśliwskich jakże bliskich każdemu myśliwemu a zarazem uczestnikowi tegorocznego konkursu.

Jesteśmy wdzięczni każdemu z osobna, kto swoim wkładem przyczynił się do organizacji i sprawnego przeprowadzenia konkursu.

            Bardzo cieszymy się z licznie powiększającej się liczby uczestników konkursu. Mamy nadzieję, że po tegorocznym konkursie, w przyszłym roku zaszczycą nas obecnością nowi menerzy z psami i z całymi rodzinami, by ten jesienny dni spędzić w miłej, przyjaznej ale również rodzinnej atmosferze.  

 

 

                                                                                              Maciej Wąs