Asset Publisher Asset Publisher

Drewno opałowe

Lasy Państwowe sprzedają drewno w formie nieprzetworzonej, które trafia do zakładów przemysłu drzewnego jak i do klientów detalicznych. Zaś drewno przetworzone posiada już w tej chwili ponad 30 tys. różnych zastosowań. Do ogrzania domów lub mieszkań bardzo często wykorzystuje się drewno. Dlatego też, można zakupić drewno opałowe , które zostało ułożone w stos z wałków o długości na przykład1,2 mb. To jednak nie jedyna możliwość zaopatrzenia się w drewno opałowe. Bardzo często lokalna społeczność korzysta z drewna małowymiarowego, określanego potocznie gałęziówką, ryskami, czubami. To nic innego, jak pozostałe w lesie gałęzie po wyciętych drzewach, które jeśli ktoś ma ochotę może wyrobić i przy tym skorzystać z ciszy i otoczenia lasu - czyli przyjemne z pożytecznym. Gałęziówkę również układa się w stosy o regularnych kształtach. Każda osoba posiadająca chęć wyrobienia tego taniego surowca może śmiało się zgłosić do miejscowego leśniczego, by otrzymać tak zwaną działkę do wyrobu gałęzi. Leśniczy wskaże miejsce, w którym można bezpiecznie wyrobić drewno małowymiarowe oraz wypisze stosowne upoważnienie do wyrobu drewna. Gałęziówka to surowieć bardzo tani i łatwo dostępny, dlatego korzysta z niego wielu mieszkańców terenów wiejskich.

Tekst i foto:Maciej Wąs, Leśnictwo Cis

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)

Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  

Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą                                                     i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.

                                                                                  PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!